Mis on elektriauto?

Elektriauto on sõiduk, mis liigub elektrimootori abil ning kasutab energiavarustusena elektrit, mitte traditsioonilist kütust, nagu bensiin või diisel. Elektriautod on tuntud oma keskkonnasõbralikkuse poolest, kuna nad heidavad välja vähem saastavaid heitmeid kui sisepõlemismootoriga autod. Elektriautod on järjest populaarsemaks muutumas, sest keskkonnateadlikkus on tõusmas ning paljud riigid toetavad elektriautode kasutamist.

Elektriauto töötab akude abil, mis varustavad mootorit vooluga. Akude täislaadimiseks on vaja kasutada spetsiaalset laadijat, mis saab elektrit kas kodusest võrgust või avalikust laadimispunktist. Elektriauto akud on tavaliselt liitiumioonakud, mis on sarnased nutitelefonide ja sülearvutite akudele. Kui akud on tühjaks saanud, siis tuleb need uuesti laadida. Laadimisaeg ja sõiduulatus on erinevad ning sõltuvad akutüübist ja autost.

Elektriautod on tavapäraste autode kõrval mõnevõrra erinevad. Näiteks on neil tavaliselt üks kiirusrežiim, kuna elektrimootoril on palju laiem pöördemoment kui sisepõlemismootoril. Elektriautod võivad olla ka vaiksemad kui tavalised autod, kuna elektrimootor ei tekita sisepõlemismootoritega võrreldes nii palju müra.

Elektriautod on suurepärased keskkonnasäästlikkuse seisukohast, kuna need on võimelised sõitma ilma süsiniku heitkogusteta. Kui elektriautod saavad elektrit taastuvatest allikatest, nagu päikese- või tuuleenergia, siis võib öelda, et nad on täielikult keskkonnasõbralikud. Samuti vähendavad nad õhusaastet linnakeskkonnas ning muudavad meie linnad puhtamaks ja tervislikumaks kohaks.

Elektriautod võivad olla veidi kallimad kui tavalised autod, kuid pikaajalises perspektiivis võib nende kasutamine olla soodsam, kuna neil on madalamad hoolduskulud ja väiksem kütusekulu. Paljud riigid pakuvad ka erinevaid toetusi ja maksusoodustusi, et soodustada elektriautode kasutamist. Milline oli esimene elektriauto?